2.1.125
On-line ukázková hodina – Základní škola – Přírodověda, přírodopis, ekologie – Procházka v polovině března
Mgr. Kateřina Průšová
Zdravím vás všechny, posílám vám třicáté šesté pokračování procházkového rozhlížení po okolí. Kolem řádí vichr Klaus (možná Mikaelson), počasí je běsné, jaro se leklo, pečlivě se někam ukrylo a kvítka zatím vyčkávají.
Přeju vám všem, ať vichřice uletí a jaro vykoukne v plné síle.
Katka P. a Berka
NahoruJaro se pořád nehlásí
Chvíli už vypadalo, že bude jaro, ale zvrtlo se to a ráno to vypadá, že zima pořád nechce pryč. Ptáci čiřikají – musí jim u toho ale cvakat (zuby nemají) zobáček.
Ten, koho si určitě všimnete, je:
Holub hřivnáč
Větší holub, nehejnuje se, můžeme je vidět ve dvojici – samičku se samečkem – blízko u sebe, těžko je odlišit. Oba jsou šedí se zeleným odleskem na hlavě a zádech, za krkem mají nápadnou bílou skvrnu. Přes zimu byli v teple, vrátili se teprve koncem února.
https://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id24821/?taxonid=8735
a takhle vrká
https://temata.rozhlas.cz/holub-hrivnac-7970716
Mlynařík
Maličký ptáček, ještě tak o hlavu menší než vrabec. Hodně dlouhý ocásek, bílé tělo, taková bílá kulička s drobným tmavým zobáčkem. Není úplně celý bílý, má hnědý ocásek a křídla, ale vypadá prostě bíle, je tím hodně nápadný, u nás obvykle ptáci bílí nejsou.
https://www.naturfoto.cz/mlynarik-dlouhoocasy-fotografie-26634.html
Žije a poletuje v hejnech (10-20 ptáčků spolu), která na sebe upozorňují výrazným čiřikáním
https://temata.rozhlas.cz/mlynarik-dlouhoocasy-7970775
NahoruMalá troška kvítek pro radost
V obchodech se prodávají rychlené cibulky – jsou to rostliny, které bývají později rozkvetlé i v zahrádkách, kvítko se ale ve sklenících vzbudí mnohem dřív. Postupně se už začínají objevovat i venku. Samozřejmě záleží na tom, kde to je. Místa, kde nefouká a sluníčko svítí od rána do pozdního odpoledne, jsou na tom mnohem lépe.
Krokusy
Pohárky výšky krabičky Tic tacu - od bílé přes žlutou k různým odstínům fialové.
https://www.biolib.cz/cz/image/id237226/
Snědek / hvězdička z Betléma
Je cizokrajný, má problém u nás přečkat zimu, tak zatím jen rychlený, oranžové hvězdičky květů na stonku nad sebou postupně zespoda nahoru rozkvétají.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ornithogalum_dubium#/media/File:Dubium_FR_2013.jpg
V zahrádkách ještě celkem běžně bývá náš druh Betlémské hvězdičky. Květy jsou bílé, zase do hvězdičky, celý svícen.
https://botany.cz/cs/ornithogalum-narbonense/
Hyacint
Jarní krasavec s opojnou vůní. Stonek bez listů, na něm několik pater zvonkovitých a silně voňavých květů. Barvy od bílé, žluté, přes růžovou až k fialové.
https://www.biolib.cz/cz/image/id105988/
Ladoňka
Fialové šesticípé hvězdičky otočené nahoru ke slunci. Podle druhu je na stonku bez listů jeden nebo i více květů modrofialové barvy. Nejčastěji potkáme krásku se dvěma úzkými lístečky
https://www.biolib.cz/cz/image/id115169/
nebo tuhle zářící.
https://www.biolib.cz/cz/image/id115169/
NahoruDomácí prevíti a fujtajblové
Protože je kvítek málo a ze země se jim zatím nechce, zbývá nám čas i na nechtěné potvory, na které i při sebelepší péči můžeme doma narazit. Už dávno neplatí, že se výskyt domácích parazitů rovná špatnému úklidu a zanedbané domácnosti. Protože svůj život spojují s člověkem, stěhují se za ním a velká města jim nahrávají báječnou příležitost, protože je v nich spousta lidí pohromadě a vzdálenosti mezi domy a byty jsou malé. Může se tedy stát, že se doma někdo z nich objeví. Pro lepší představu si vezměte k ruce pravítko.
Lidi k snídani, zvířata k svačině:
Nejen psíci mají blechy. Když pokoušou blechy někoho v domácnosti, určitě to budou holky, protože jim víc chutnají. Na kluky se vrhnou málokdy. Velikost 1-2 milimetry, hnědooranžová barva, velmi rychlý pohyb, krvesajové.
https://www.biolib.cz/cz/image/id125475/
Ve vlasech lidí, zvířata jim nechutnají. Velikost 1-2 milimetry, černohnědá barva, pomalý pohyb, krvesajové.
https://www.biolib.cz/cz/image/id234031/
Průhledná vajíčka na vlasech = hnidy.
https://www.biolib.cz/cz/image/id17517/
Vypadají jako vši, ale nechutnají jim lidé, živí se peřím, chlupy a kůží zvířat. Mohou je mít psi, kočky nebo třeba drůbež.
https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C5%A1enky#/media/Soubor:Menacanthus-chewing-louse-2.jpg
Velikost 4 milimetry, hnědočervená barva, tělo tvaru kapky, kulatý zadeček, zřetelné článkování (články vytváří pruhování těla), krvesajové, jen na lidech. Ve dne se schovává, vylézá v noci.
https://www.biolib.cz/cz/image/id177484/
Potraviny k obědu
Velikost 1,5 centimetru, protáhlé, oválné tělo, hnědá barva, dlouhá tykadla. Ve dne se schovává, vylézá v noci. Živí se odpadky, potravinami (i drobečky).
https://www.biolib.cz/cz/image/id312804/
Podobní rusovi, ale větší. Velikost 2,5 centimetru, protáhlé, oválné tělo, hnědá barva, dlouhá tykadla, smrdí. Ve dne se schovává, vylézá v noci. Živí se odpadky, potravinami (i…